14 Temmuz 2016 Perşembe

Manga Tavsiyesi "Annarasumanara"


Selamlar! Bugün evde kaplumbağa şeklinde yatarken aklıma birden uzun zamandır okumayı planladığım manhwayı okumak geldi. VE AKLIMI SEVEYİM İYİ Kİ DE OKUMUŞUM.

Annarasumanara şuana kadar okuduğum en iyi mangalardan biri diyebilirim. Toplam 27 bölümcük bir şey ama sizi o kadar derine çekip etkiliyor ki........... Kısaca konusundan bahsedecek olursam bir kız var -Çok özür dilerim korece isim olduğu için aklımda kalmıyor :')- bu kız aşırı fakir ama dersleri çok iyi. Bu kızın annesi onları çocukken terk etmiş çünkü kızın babasının bir sürü borcu varmış. Zaten babaları da kızlla yaşamıyor. ZAVALLI KIZ hem kardeşine hem de kendisine bakıyor :'(( Sonra bunun sıra arkadaşı var sosis kafalı bir çocuk. Bu çocuk da aşırı çalışkan zengin böyle. Ama iyi çocuk seviyom onu ben. Sonra bi de şehirdeki kapatılmış bir sirkte yaşayan herkesin deli dediği gerçek sihir yaptığını iddia eden bir sihirbazımız var. Bu sihirbaz çok gizemli ve yakışıklı. İnsanları ortadan kaybedebiliyor. Ve sihire başlamadan önce de herkese sorduğu bir şey var;


Manganın çizimleri o kadar güzel ki gözlerimi tablete yapıştırmak istedim ve okurken her sahneyi ss aldım......................... Mangayı nasıl yorumlamam gerektiğini de bilmiyorum çünkü aşırı sevdim hghgffhgj

Mangadaki kızımız fakir olduğu için hayata çok gerçekci bakıyor. Bir an önce yetişkin olmalıyım para kazanmalıyım olarak. O yüzden sihirbazla tanışınca ona çok kızıyor. Sorumsuz bir yetişkin olduğunu bi iş kurması gerektiği falan söylüyor. Ama sihirbaz da tam tersi toplumdaki baskı ve kalıplara uymayarak kendi yolundan ilerleyen birisi. Bu yüzden herkes ona deli damgası vuruyor. 

Yani sihirbaz aslında yetişkinlikten kaçan bir çocuk gibi. Ya bakın gerçekten gidin mangayı okuyun çünkü bahsedeceğim şeyleri önceden bilirseniz manganın etkisi ortadan kayboluyor. Shoujo veya shounen değil ki yorumlayabileyim....


Bakın sosis kafalı çocuk bu dfhjghvkgsfghukvbchfgdhkjgfdkhj Manhwa boyunca kahkaha attım buna çünkü aşırı komik çizildiği yerler vardı. Ama mangadaki en önemli karakter bu şahıştı. Çünkü inanılmaz bi karakter değişimi geçiriyor ve sonradan çocuğun neden kafasının böyle olduğunu anlıyorsunuz. Ve harika bir detay olmuş. Mangakaya aşırı saygı duydum. Ayrıca annarasumanara bizdeki hokus pokus veya abra kadabra gibi bir şey. Sihirbazımız sihir yaparken bu sözcüğü kullanıyor.

HA bu arada kızımız küçükken sihirbaz olmak istiyormuş ama sonralardan sihiri çok aptalca buluyor çünkü gerçekliğe kapılmış bi şekilde ileriliyor ama yakışıklı sihirbazımız onun da çaresini buluyor ;)) Böyle dedim ya mangaka romantizm var sanmayın. Yok çünkü. Mangada hayaller, hedefler ve sihir var.


YA GİDİN OKUYUN NOLUR ben çok etkilendim çünkü mangada işlenen konu benim uzun zamandır üzerimde düşündüğüm bir konuydu. Yetişkin olmak ve hayatın sıkıcı düzeninde akıp gitmek. Toplumdaki belli kalıplarla yaşamıma devam etmek hayatımda istediğim en son şeylerden biri. 20 yıl sonra evden işe işten eve bir tip olursam her şeyimi kaybederim gibime geliyor. Yaşama sevincimi kaybetmek ve monoton olmak istemiyorum.

Büyüyünce Sihirbaz olmaya karar verdim. Çünkü;
SİHİRE İNANIYORUM.6 yorum:

 1. Okuduğum zamanlar (yaklaşık 3 yıl kadar önce) beni çok etkilemiş bir manhwa'ydı. Hala da severim, konu olarak gerçekten güzeldi. Kendimden bir şeyler bulduğum bir manhwa Annarasumanara.
  Güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Annarasumanara'yı tekrar hatırlamak güzel oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de kendimden bulduğum şeyler oldu galiba zaten hepimizin bir şeyler bulabileceği bir mangaydı. Beğenmene sevindimm.

   Sil
 2. Hiç duymadım adını. Dikkatimi çekti. Sağolasın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederimm. Umarım okuyunca beğenirsin sen de :3

   Sil
 3. Ay nostalji oldu... Bunun çevirisinde ben de vardım... Çok güzeldi...

  YanıtlaSil

Tasarım: Şevval & Moka