6 Mart 2015 Cuma

Kass Morgan: The 100

Merhabalar! 2015 yılının 11. kitabını da bitirdim. Pek beğenemedim ama. Okuduğum kitap şu çok "övülen" The 100. Dizisini de izlediğim The 100 kitap itibariyle beni hayal kırıklığına uğrattı. Çoğu blogta o kadar çok övülmüştü ki okumak istemememe rağmen alıp okumaktan kedimi alıkoyamadım.

The 100
Kass Morgan
300 Sayfa
Go Yayınları

Onlar Yalancı, Onlar Hırsız, Onlar Asi, Onlar Kahraman Onlar İnsanlığın Kaderini Belirleyecek 100 Genç...


Yaşanan nükleer felaket dünyanın sonunu getirmiş, bu büyük felaketten sağ kurtulan insanlar 300 yıl boyunca Dünya'nın yörüngesindeki bir uzay gemisinde varlıklarını sürdürmüştür. Tükenmeye yüz tutan kaynaklarla koloniyi ayakta tutmaya çalışan yöneticiler, nüfusu kontrol altında tutmak için en sert tedbirleri almakta, hafif suçlar için bile idam cezası uygulanmaktadır. Öyle ki çocuk suçlular on sekiz yaşına geldiklerinde idam edilmektedir. Ama ölümlerini bekleyen bu gençlerin artık çok önemli bir görevi vardır. Gözden çıkarılmış genç suçlulardan oluşan 100 kişilik bir ekip, geçen zaman içinde yerleşime hazır hale gelip gelmediğini test etmek için Dünya'ya gönderilecektir. Koloninin geleceği, onların elindedir. 100 ekibi farklılıklarını, geçmiş hesaplaşmalarını bir kenara bırakıp birleşmeli ve bilinmezlerle dolu Dünya'da hayatta kalmaya çalışmalıdır. Ama ihanetler, sırlar, henüz bitmemiş ve yeni başlayan aşklar gün yüzüne çıktıkça bir arada kalmaları gittikçe zorlaşacaktır.


Arka kapakta da okuduğunuz üzere onlar uzaydan Dünya'ya gelen 100 genç. Ülkelerinde yani Ark'ta suç işleyenler olarak hükümet onlara ceza veriyor. Ceza da Dünya'ya gelmeleri. Bilemiyorum bu bana çok saçma geldi. Dizisini de izlerken böyle demiştim. Nükleer felaket yaşanmış. 300 yıl boyunca uzayda yaşamış bunlar. Burası da çok saçma geldi. Sebze, meyve nasıl üretmişler? Kumaşlar için iplik? En önemlisi et? Yiyecek kısmını pek mantıklı bulmadım yani. Dizisini bu saçmalıklara rağmen severek izliyorum. Çünkü aksiyon, komedi hiç kesilmiyor. Özellikle ikinci sezon tempoyu düşürmeden devam ediyor. Harika efektler kullanılıyor. Uzay görüntüleri falan baya kaliteli. Ne var ki dizinin kitapla pek bir alakası yok. Ya da kitabın diziyle bi alakası yok. Kitabın zaten diziden sonra çıkmasını hala anlayabilmiş değilim. Zaten dizide olan karakterler kitapta yoktu :D Yani Clarke, Bellamy, Wells ve Octavia dışında hiçbir karakter dizide yok.

Kitap ilk başta çok karmaşık geldi. Eğer diziyi izlemeseydim kesinlikle anlayamazdım. Sonralardan açıldı. Ama kitap hep durağan ilerledi. Yani aksiyonun doruklarda olduğu pek sahne yoktu. Hep monoton ve aynı hızda devam etti. Okurken "Ay sonraki bölümde neler olacak acaba" diye hiç düşünmedim. Ve betimlemeleri yani tasvirleri çok yetersiz buldum. Sonuçta 300 yıl sonra Dünya'ya ilk kez geliniyor ve insan bi tepki duymayı bekliyor açıkçası. Karakterleri de pek tanımlayamamış Kass Morgan. 


21 Martta sanırım ikinci kitap olan "21 Gün" çıkacakmış. Yine Go Yayınlarından. İlk kitabı ne kadar beğenmesem de güzel yerde bitirdiklerini itiraf etmeliyim. Ancak ikinci kitabı almayı düşünmüyorum. Yani şimdilik. Çünkü ilk kitapta hayal kırıklığına uğradım baya. Belki ikinci kitabı daha güzel olur. Dizide olan karakterler gelir falan. Ama dediğim gibi ortanın biraz altıydı kitap. 

KİTAPLI GÜNLER!
2 yorum:

  1. Dizisini takip ediyorum. Kitabı ne zaman elime geçer bilmiyorum. Çok alınacak kitap var daha.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bence önce elindekileri oku .s Dizisinden sonra kitap çok bayat geliyor :(

      Sil

Tasarım: Şevval & Moka