18 Haziran 2015 Perşembe

AŞŞIRI TAVSİYE MANGA: Koe No Katachi

Arkadaşlar manga okumayı seviyorsanız 2 gününüzü ayırın ve lütfen bu mangayı okuyun. 62 bölüm bir günde bitirdim. Allahım yok böyle bi manga. Dram ve Piskoloji ağırlıklı. Okuyanı etkisinde bırakan bir manga. Konusu şöyle

Asla tanışmamış olmayı dilerdim. Bir kez daha karşılaşabilmeyi dilerdim. İşitebilen Shoya Ishida ve işitemeyen nakil öğrenci, Shoko Nishimiya. Bir kader günü, ikisi tanışır ve Shoya, Shoko'ya zorbalık yapmada sınıfa öncülük eder. Ama çok geçmeden sınıf hedefini Shoko'dan Shoya'ya çevirir. Yıllar sonra Shoya, Shoko'yu şiddetle tekrar görmesi gerektiğini hisseder."


Manganın konusunu bilmeden başladım. Çünkü aşırı bi manga okuma açlığım vardı. Hunharca saldırdım :D Ama ilk sayfadan şaşırım kaldım. Noluyor ya dedim. Nishimiya -sağdaki kızımız- doğuştan sağır. Hatta ilerleyen bölümlerde babasının sırf bu yüzden onu terk ettiğini öğreniyoruz.

Nishimiya yeni okuluna başlıyor. Ancak çocuklar ve özellikle Ishida  -Bu isme dikkat lütfen- ona türlü zorbalıklar yapıyor ve sonunda Nishimiya okuldan ayrılmak zorunda kalıyor.
Nishimiya okuldan ayrılınca sınıftaki öğrenciler İshida'ya kötü davranmaya başlıyor ve İshida'nın hayatı bir çıkmaza saplanıyor ve Nishimiya'ya yaptıkları yüzünden pişmanlık duymaya başlıyor. Lise 3. sınıfa geldiğinde işaret dilini öğreniyor ve Nishimiya'nın yanına gidiyor.


Mangadaki mesaj şu "Sap döner hesap döner ıı.. tavuk döner..." her neyse deyimi unuttum ama siz anladınız :S.

Yani manga da bir grup çocuğun geçmişteki pişmanlıklarını temizlemeye çalıştıklarını,
arkadaş kavramını güçlüklerle öğrenmesini, İshida'nın nasıl değişim yaşadığını ve en önemlisi hayat mücadelesine tanıklık edeceksiniz. Mangaya Japonya İşitme Engelleri Vakfı da destek olmuş. Çünkü gerçekten Nishimiya'nın yaşadığı zorlukları o kadar iyi anlatmış ki. Ben yakınlarımızda olan Gençlik Merkezi'nin işaret dili kursuna gitmeyi düşünmeye başladım. Zaten en yakın arkadaşımın annesi işitme engelli olduğu için az çok aşinayım.

Ayrıcaa eğer duygusal bir insansanız son 7-8 bölümde ağlamanıza garanti verebilirim. Ama ben ağlamadım çünkü duygusuzum.


Ya bak görsellere bakınca bile içimde bi hüzün oluşuyor. Abi bu nasıl mangaydı ya. Kırdı geçirdi beni. O kadar övdüm siz de artık okuyun  bi zahmet hdhgjofr


OKUYUN!! OKUTUN! Shoujo manga yani ne olabilir ki diye düşünmeyin çünkü değil. Beğeneceğinize teminat verebilirim :c Plz okyn bunu :c6 yorum:

 1. Ooo bu kadar övdüğüne göre başlamalıyım! Ama çocuğun saçları biraz fazla garip.. neyse ben ne tür saçlı manga okumuş insanım buna da alışırım :D tavsiye için sağol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saçları biraz Apaçi :D ama harika manga yaa *-*

   Sil
 2. Bir günde 62 bölüm? Maşallah :D Yemedin içmedin okudun herhalde.
  Shoujoya sıcak bakmıyorum ama bir günde 62 bölüm okuttuysa bakılmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 62 bölüm bu 18 bölüm de Orange okudum bdndjfkf Shoujo değil işte bu. Özellikle sonda uyarıda bulundum :'(

   Sil
 3. Mangası da varmış! Yakında anime filmi de çıkacak sanırım. O zaman izlemeden okumalıyım. Teşekkürler.^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anime moviesi 17 Eylül'de çıktı ama internete ne zaman düşer bilmiyorum :< Mangayı kesinlikle okunmasın, Umarım beğenirsinn, keyifli okumalar ^^

   Sil

Tasarım: Şevval & Moka